środa, 19 września 2012

Św. Stanisław Kostka - garść informacji

Św. Stanisław Kostka


     Św. Stanisław Kostka był synem Jana Kostki, kasztelana zakroczymskiego i Małgorzaty z Kryskich, córki Odrowąża, wojewody mazowieckiego. Urodził się w Rostkowie koło Przasnysza pod koniec grudnia 1550 roku. Wychowywał się w rodzinie katolickiej i miał czworo rodzeństwa.

       W wieku 14 lat został wysłany wraz ze swym starszym bratem Pawłem na studia do Wiednia. Uczyli się razem w szkole katolickiej – cesarskim gimnazjum prowadzonym przez jezuitów, które zostało założone w 1560 roku przez cesarza Ferdynanda w celu kształcenia i wychowywania synów szlacheckich. Stanisław był pilnym uczniem, stronił od zabaw i rozrywek. Nauka w gimnazjum rozpoczynała się od codziennej mszy świętej, w przerwach między zajęciami jezuici prowadzili modlitwy, obowiązywała także comiesięczna spowiedź i komunia święta. Niestety jezuicki konwikt w którym mieszkali Paweł i Stanisław został zabrany zakonnikom przez cesarza Maksymiliana II, który sprzyjał protestantom. Chłopcy musieli przenieść się na stancję do luteranina.
       Po roku nauki Stanisław ciężko zachorował. Czując się bliskim śmierci zapragnął przyjąć sakramenty święte, jednak gospodarz u którego mieszkali chłopcy nie pozwolił na wizytę księdza z Najświętszym Sakramentem. Gdy Paweł zrozumiał, że Stasio niedługo umrze, udał się do kardynała z prośbą o interwencję w sprawie sakramentów dla brata. Stanisław należał do Stowarzyszenia Dobrej Śmierci, więc zaczął się modlić do św. Barbary, patronki tego stowarzyszenia. Wtedy objawiła mu się Matka Boska z Dzieciątkiem Jezus na ręku. Pocieszyła go i powiedziała, by wstąpił do Towarzystwa Jezusowego. Później opowiedział o tym Pawłowi, lecz ten nie chciał uwierzyć.
       Gdy tylko Stasio wrócił do sił po chorobie, rozpoczął starania o wstąpienie do zakonu jezuitów w Wiedniu. Nie chcieli oni jednak przyjąć go do swego zgromadzenia bez zgody ojca, który kategorycznie sprzeciwiał się pomysłowi swego syna.
       Nie tracąc nadziei Stanisław postanowił wstąpić do zakonu w innej prowincji, ostatecznie w Rzymie. Pomógł mu w tym jezuita, ojciec Franciszek Antonio, który napisał dla Stasia list polecający do generała zakonu, św. Franciszka Borgiasza. Chłopiec ubrany w łachmany i z listem od ojca Franciszka wyruszył 15 sierpnia 1567 roku w podróż z Wiednia do Rzymu. Jego brat Paweł wszczął za nim pościg, lecz nie udało mu się znaleźć Stasia w jego przebraniu.
        Po długiej i ciężkiej wędrówce dotarł do zakonu w Rzymie, gdzie św. Franciszek Borgiasz przyjął go do nowicjatu. Stanisław żył w ustawicznym zjednoczeniu z Bogiem i zyskał opinię świętego młodzieńca. Pewnego razu zapytany przez jednego ze współbraci podczas gry w piłkę o to, co by uczynił, wiedząc, że zaraz ma umrzeć, Stasio bez wahania odpowiedział: „Grałbym dalej”.
        Jeszcze w nowicjacie Stanisław zachorował na malarię. Na krótko przed śmiercią powiedział do zgromadzonych wokół niego zakonników, że widzi Matkę Bożą i aniołów przychodzących po niego. Zmarł 15 sierpnia 1568 roku, w dzień Wniebowzięcia NMP.
        Kiedy 2 lata później otwarto jego grób, zastano nietknięte ciało. W 1605 roku papież Paweł V zezwolił na umieszczenie jego obrazu w kościele zakonnym, w 1602 roku Stanisław został kanonizowany, Klemens X w 1674 ogłosił św. Stanisława jednym z głównych patronów Polski i Litwy, a w 1726 roku Benedykt XIV kanonizował go na świętego. Jego święto obchodzone jest w polskim Kościele 18 września, a w pozostałej części Kościoła Katolickiego 13 listopada.
W Przasnyszu zachował się kościół ufundowany przez Pawła Kostkę ku czci świętego brata. To właśnie św. Stanisławowi Kostce przypisuje się zwycięstwo odniesione nad Turkami pod Chocimiem w 1621 roku. Tamtego dnia ks. Oborski widział go w obłokach, proszącego Matkę Bożą o zwycięstwo. Przed obrazem cudownym św. Stanisława w Lublinie modlił się gorąco król Jan Kazimierz Waza, który też św. Stanisławowi przypisywał zwycięstwo odniesione pod Beresteczkiem w 1651 roku.
     Św. Stanisław Kostka jest patronem: Polski, archidiecezji łódzkiej i warszawskiej oraz diecezji chełmińskiej i płockiej, miast: Gniezna, Lublina, Lwowa, Poznania i Warszawy. Jest też patronem studentów, nowicjuszy, nowicjuszek, alumnów, polskiej młodzieży oraz Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży (KSM). Św. Stanisław jest patronem Gimnazjum i Liceum w Lublinie, popularnie zwanych Biskupiakiem


opracował: Mateusz Kierepka